niedziela, 24 marca 2013

Biała masa fondant, lukier plastyczny, masa cukrowa :p

Biała masa fondant zwana również lukrem plastycznym czy też masą cukrową. 
Bardzo wdzięczna masa, dzięki której możemy spraw, że nasze wypieki, torty nabiorą pięknego wyglądu i wręcz ożyją :)
Lukier plastyczny można kupić już gotowy w sklepach internetowych, ale jest dość drogi. 
Na szczęście można zrobić go samemu :) i dziś przedstawię Wam w jaki to sposób.
Przepis ten krąży po całym internecie ja za pierwszym razem znalazłam go bodajże Tu.
Wykonanie samo w sobie nie jest trudne trzeba tylko pamiętać o ważnej zasadzie aby żelatyna z glukozą się nie zagotowały! 
Mi za pierwszym razem masa wyszła dość twarda, gęsta i szybko obsychała mało plastyczna szczerze powiedziawszy nie wiem dlaczego? ale kolejne razy to już czysta przyjemność :)  


 Składniki:

1)  800g cukru pudru
2)  4 łyżeczki żelatyny
3)  100 g glukozy w proszku  ( ja używam firmy delecta) może być też w płynie ja używam w proszku
4)  70 ml wody ( na gramy to wychodzi również 70 ale tylko w przypadku wody! )
5)  ewentualnie aromat migdałowy, waniliowy,cytrynowy lub pomarańczowy.

Wykonanie:

Żelatynę  namoczyć w zimnej wodzie, jak napęcznieje podgrzać i ciągle mieszając dosypać glukozę i mieszać jeszcze przez chwilkę, aż do całkowitego rozpuszczenia i uzyskania jednolitej konsystencji. Uważać żeby się nie zagotowało! (jak się zagotuje wyrzucić i zacząć od początku). Ja podgrzewam na bardzo małym ogniu. 
 Gdy płyn przestygnie (ale nie całkowicie) dodajemy stopniowo cukier puder ciągle mieszając. Ja dosypuję do tego garnuszka, w którym podgrzewałam płyn i mieszam łyżką stołową do czasu, aż masa robi się już taka gęsta, że mieszanie jest niemożliwe, wtedy posypuję blat cukrem pudrem, wyjmuję zawartość z garnuszka  i ugniatam dalej dosypując stopniowo cukier puder. Może zdarzyć się tak, że nie wejdzie całe 800 gram może być mniej, wszystko zależy od jakości cukru pudru i od tego jak ciepły będzie płyn zanim zaczniemy wsypywać puder (wiem z własnego doświadczenia jak wsypywałam bezpośrednio po podgrzaniu bez przestudzenia, cukru wchodziło nawet kilogram).
Na początku masa jest bardzo klejąca ale w miarę dosypywania odkleja się od dłoni, można sobie pomóc podsypując dłonie cukrem pudrem i ugniatając opuszkami. A pod sam koniec można nawet zwilżyć ręce olejem. Jak już masa nabierze odpowiednią konsystencję podobną do plasteliny jest gotowa :)
Gdy masa jest już gotowa możemy od razu przystąpić do obłożenia  ciasta jeżeli chcemy mieć w białym kolorze. 
Jeżeli chcemy inny kolor to należy zabarwić masę za pomocą barwników spożywczych. Do tego celu najbardziej nadają się barwniki w proszku bądź kremie czy żelu odradzam barwniki w płynie bo strasznie rozrzedzają masę :( 
Bierzemy tyle masy ile potrzebujemy, dosypujemy  barwnik i ugniatamy



BARDZO WAŻNE!!!!!!!!!!!!
PAMIĘTAJ ABY MASA , Z KTÓREJ NIE KORZYSTASZ W DANYM MOMENCIE BYŁA ZAWSZE DOBRZE ZAWINIĘTA W FOLIĘ SPOŻYWCZĄ LUB WORECZEK ABY NIE WYSYCHAŁA!!!!!!!!!
 Po uzyskaniu odpowiedniej barwy możemy przystąpić  do obłożenia ciasta bądź do lepienia ozdób, figurek.
 Aby obłożyć masą całe ciasto należy rozwałkować ją na specjalnej  macie silikonowej bądź jeśli nie posiadamy można na blacie posypanym mąką ziemniaczaną bądź cukrem pudrem albo delikatnie posmarowanym olejem ja dość długo stosowałam tę ostatnią metodę jednak niedawno odkryłam WŁASNY PATENT, którym jest celofan położony na blacie delikatnie posmarowanym olejem ;) celofan się przykleja do oleju i się nie ślizga a masa się nie klei ;) i pomyśleć, że tak późno na to wpadłam. 
Jeżeli nie posiadamy nieprzywierającego wałka to można użyć zwykłego wałka posmarowanego delikatnie olejem. 
Aby pokryć całe ciasto,  musimy masę rozwałkować dość cienko i o dużo większej powierzchni niż ciasto aby mieć pewność, że pokryje ona całe ciasto ;)
Tak rozwałkowaną masę kładziemy delikatnie na  przedramieniu, bądź na wałek i przenosimy na ciasto posmarowane masą na bazie masła, masa na bazie bitej śmietany rozpuszcza masę cukrową! 








Jeżeli mamy ciasto na bazie bitej śmietany musimy na wierzch ciasta posmarować cieniutką warstwą masy maślanej ( może być to np. ubite na puszystą masę masło z dodatkiem niewielkiej ilości cukru pudru).
Jak to dokładnie zrobić można znaleźć filmiki w internecie np. na You Tube.
 Masa ta nadaje się zarówno to obłożenia całego ciasta jak i wykonania figurek. Należy ją przechowywać  w szczelnie zamkniętym woreczku albo foli spożywczej.
Figurki możemy wykonać dużo wcześniej i przechowywać je w jakimś suchym,przewiewnym miejscu nakryte czymś albo w pudełeczku żeby nie dostały kurzu. 
Szczegóły na figurkach możemy wykonywać barwnikiem w płynie lub w proszku rozpuszczonym z małą ilością wódki lub innego alkoholu i malujemy jak farbkami pędzelkiem (oczywiście czystym, specjalnie do tego przeznaczonym).
Nie wiem czy o czymś nie zapomniałam bo to w sumie długi temat :p w razie potrzeby będę na bieżąco uzupełniała post, w razie jakichkolwiek pytań proszę o umieszczanie ich w komentarzach a postaram się w miarę możliwości i wiedzy na nie odpowiadać :)

Przykłady kilku figurek wykonanych tą metodą :)





  

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz